טוען

חוקי המשחק החדשים לחיפוש עבודה

ויקי גרונר | 12.01.17

עולם העבודה השתנה מקצה לקצה בשנים האחרונות.  כנראה לא תשמעו את החברים שלכם אומרים "אספתי את כל העיתונים מהסופ"ש ומצאתי כמה מודעות דרושים מעניינות. היום אשלח את קורות החיים כדי שהם יהיו בראש ערמת הפקסים". מעבר לכך שבתחומים רבים הלוחות האינטרנטיים החליפו את הלוחות הכתובים והאימייל החליף את הפקס, אתם תשמעו על נטוורקינג, על אפליקציות לחיפוש עבודה, על סוכנים חכמים, על רשתות חברתיות ועוד. 

אז מה הם חוקי המשחק החדשים שחייבים להכיר?

 1. חפשו עבודה בזמן שאתם עובדים (אם אפשר)

בשנים האחרונות ניכרת עליה בכמות האנשים שמחפשים עבודה תוך כדי עבודה. היתרון המשמעותי בחיפוש עבודה מבלי להתפטר טמון בכך שתהליך החיפוש הופך להרבה פחות מלחיץ. לחץ עשוי להשפיע לרעה על חיפוש העבודה ויכולות להיות לו מספר השלכות שליליות: לחץ יכול לגרום לשליחת קו"ח למשרות שאינן מתאימות, לחץ יכול להשפיע לרעה על ההישגים בראיונות ובמבחני המיון, לחץ יכול לגרום לנו ליותר ויתורים ופשרות כמו למשל התגמשות רבה מידי בשכר ועוד.

לכן, כל עוד הדבר מתאפשר, שווה לחפש עבודה לפני שמתפטרים. על החיפוש להיות דיסקרטי. אל תספרו על כך, לא לבוס ולא לחברים שלכם. כדי להימנע ממבוכה מיותרת, הקפידו לא לשלוח קו"ח למשרות שעשויות להיות בתוך הארגון שלכם (לעיתים חברות מפרסמות משרות דיסקרטיות).  פניה למשרות באמצעות חברות השמה יכולה להפחית משמעותית את הסיכון לפנות למשרה בחברה בה אתם עובדים.

 1. מתגו את עצמכם

קורות חיים הם מעבר ל"רשימת מכולת" של מקומות עבודה קודמים והשכלה. קורות החיים הם כרטיס הביקור שלכם ולכן עליהם להיות סוג של מסמך שיווקי שמבליט את היתרונות שלכם ואת ההתאמה לתפקיד.

רוצים לקרוא יותר על כתיבת קורות חיים? לחצו כאן.

מעבר לקורות החיים, המיתוג יכול להתבטא גם בפרופילים שלכם ברשתות החברתיות, בהתנהלות שלכם מול מגייסים ועל כך נפרט בהמשך.

 1. שפרו הופעתכם...בפייסבוק!

זה כבר לא סוד שאנשי הגיוס מחפשים אתכם בפייסבוק. הם מסתכלים על התמונות שלכם, על פוסטים שאתם מעלים והיסודיים יסתכלו גם על יתר המידע בפרופיל שלכם. לכן, חיפוש עבודה זה זמן מצוין לעשות סדר בפרופיל. הסתירו פוסטים שעשויים להיות מביכים, בעלי אופי פוליטי קיצוני, פרובוקטיביים וכו'. עברו גם על אלבומי התמונות שלכם, כולל תמונות שתוייגתם בהן. אם יש לכם תמונות בעייתיות – מחקו אותן או שנו את הגדרת הפרטיות כך שרק אתם תוכלו לראות אותן. 

 1. פרופיל מדוגם בלינקדאין כבר יש לכם?

אם בעבר הלינקדאין הייתה זירה מקצועית לאנשי הייטק, היום תוכלו למצוא שם אנשים כמעט מכל תחום. בארץ יש כבר מעל מיליון משתמשים רשומים וכמובן, אנשי גיוס לרוב.

פרופיל בלינקדאין הוא למעשה סוג של קורות חיים. המשימה שלכם לוודא שכל הפרטים בפרופיל מלאים ועדכניים.

חשוב לזכור שפרופיל בלינקדאין אינו מעיד על חיפוש עבודה. לינקדאין זו רשת מקצועית שיכולה לשמש גם לעדכונים מקצועיים, התייעצויות ועוד. לצד זאת, אם אתם מחפשים עבודה בדיסקרטיות ורק עכשיו פתחתם פרופיל, רצוי להיזהר עם הצטרפות לקבוצות שמיועדות לחיפוש עבודה.

 1. אל תתנו למגייסים לתפוס אתכם לא מוכנים

רבים מאתנו נוטים לשכוח שגם השיחה הטלפונית הראשונית היא ראיון לכל דבר. בין אם קיבלתם שיחה מרפרנט גיוס, ובין אם קיבלתם שיחה ממנהל הגיוס או ממנהל מקצועי – התייחסו לשיחה הזו ברצינות. זכרו שהשיחה הזו היא ראיון לכל דבר והשיבו לשאלות בדיוק כפי שהייתם עונים בראיון. זכרו שהשיחה הטלפונית בחלק גדול מהמקרים היא שלב מסנן שיכריע אם תזומנו לראיון פרונטאלי בחברה.

כמובן, מומלץ להתכונן גם ליתר שלבי המיון – לראיונות, למרכזי הערכה ועוד.

לקריאת טיפים בנושא מרכזי הערכה לחצו כאן

לקריאת טיפים בנושא הכנה לראיונות לחצו כאן

 1. פנו לחברות השמה

לחברות השמה יש מאגר גדול של משרות. הן מכירות היטב את המשרות והארגונים ולכן יכולות לכוון אתכם למשרות המתאימות יותר וגם לקדם את מועמדותכם בהשוואה למועמדים האחרים. השירות ניתן בחינם למחפשי העבודה ושווה מאוד להיעזר בו.

לקריאה נוספת על חברות השמה.

 1. אל תשימו את כל הביצים בסל אחד

השתמשו במגוון אפיקים לחיפוש עבודה – אתרי דרושים ואתרים של חברות ההשמה, קבוצות בפייסבוק ובלינקדאין, אפליקציות לחיפוש עבודה (במידה ורלוונטי).

כמו כן, השקיעו בקשרים אישיים. נסו להיעזר בחברים ובמקרים שלכם. היום ארגונים רבים מעודדים קליטת עובדים בשיטת "חבר מביא חבר". עובדים שממליצים על חבר שנקלט לעבודה בארגון מתוגמלים על כך. הרווח כאן הוא הדדי, אז למה לא לנסות?!

 1. אין הזדמנות שניה לעשות רושם ראשוני

קורות החיים שלכם, הפרופילים ברשתות החברתיות, שיחת הטלפון הראשונית, הכניסה למשרדי החברה כולל האינטראקציה עם פקידת הקבלה, הרגעים הראשונים בראיון או במרכזי המיון – כל אלה יכולים להשפיע מאוד על הרושם שנוצר. לעיתים אפשר ללמוד עליכם הרבה מהישיבה בפינת ההמתנה או מהכנת הקפה. מספיק שפקידת הקבלה תגיד שהתנהגתם בצורה שאינה מקובלת, וכבר נקודת הפתיחה שלכם בראיון תהייה נמוכה יותר.

 1. הכי חכם לעשות סוכן חכם

במקום להיכנס לאינספור אתרי משרות, צרו לעצמכם סוכן חכם שידוור לכם את המשרות במייל. הקפידו להגיב מהר למשרות על מנת לא לפספס.

 1. התאימו עצמכם לסביבה הטכנולוגית

היום מעורבים בתהליכי הגיוס הרבה יותר כלים טכנולוגיים – החל ממערכות שסורקות את קורות החיים, מאתרות מילות מפתח ובהתאם לכך נותנות לכם ציון התאמה וכלה במערכות אוטומטיות שמראיינות אתכם.

חשוב להכיר את סביבת הגיוס החדשה ולהערך בהתאם. למשל – אם יש מערכת שמדרגת את קורות החיים על סמך מילות מפתח, התפקיד שלכם לוודא שמילות המפתח הרלוונטיות לתחום שלכם מופיעות במסמך קורות החיים. אם זומנתם לראיון סקייפ או לראיון מצולם, התכוננו לראיון מול מצלמה.

 1. נהלו רישום ומעקב

חשוב לנהל רישום ומעקב של כל המשרות אליהן פניתם, מי יצר עמכם קשר וכו'. את הרישום ניתן לבצע בפנקס המסורתי או אפילו בסמארטפון.

 

בברכת חיפוש עבודה נעים ויעיל!


סוכן חכם

קבלו משרות למייל מיד עם פרסומן!

בהרשמה אתם מאשרים את תקנון האתר.
בלי ספאם, מבטיחים!